O NAS

 

Pochodzimy z Lubelszczyzny i zajmujemy się uprawą orzechów laskowych. Jest to praca niełatwa, a przede wszystkim przez cały rok trzeba o nie dbać. Drzewka, na których rosną orzechy należy odpowiednio pielęgnować – przycinać, podlewać, odrobaczać, (…), a na czas zbioru uzbroić się przede wszystkim w siłę i wytrwanie.

Po części opisujemy Wam jak takie zbieranie orzechów wygląda  ➡ otóż przede wszystkim drzewka są posadzone w rzędach równoległych do siebie, aby ułatwić jakąkolwiek pracę przy nich. Owoce leszczyny dojrzewają od sierpnia do października, dlatego zbiory rozpoczynają się z końcem października. Ważne, aby podczas zbiorów nie padał deszcz – unikniemy wtedy pleśnienia orzechów. Zbieranie rozpoczyna się  od potrząsania drzewek, tak aby wszystkie orzechy spadły na ziemię. Potem, gdy leżą one już na ziemi, zaczynamy grabić je w wąskie rzędy, żeby jadący sprzęt z dmuchawą, mógł wciągnąć i przebrać wszystkie owoce leszczyny. Taki sprzęt swoją dmuchawą wyrzuca przebrane już z grubsza orzechy na wielką przyczepę. Z przyczepy następuje kolejne przebranie – już ręczne – na maszynie taśmowej. Wtedy jest pewność, że w zebranych orzechach nie ma kamieni, czy też żadnej innej roślinności. Wiadome jest to, że każda praca rolnika jest inna – nie którzy mogą sobie pozwolić na profesjonalny i pomocny sprzęt, a inni robią wszystko ręcznie. Na sam koniec takie orzechy są przygotowywane do sprzedaży – w woreczkach raszlowych siatkowych.

 

Jakie orzechy lepsze – w łupinie czy bez? Zdecydowanie najlepsze i najzdrowsze orzechy laskowe są kupowane w łupinach. Dlaczego? Łupina chroni swój owoc przed ciepłem, powietrzem, wilgocią i światłem – spowalnia się tak zwany proces utleniania, który jest dla orzechów szkodliwy. Dlatego lepiej kupować orzechy w łupinie, a przed samym spożyciem je rozłupać. Jeśli chciałbyś spróbować jak smakują orzechy laskowe prosto z Lubelszczyzny, zapraszam do kontaktu!